چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را باز کنیم؟

خدماتینو > وبلاگ > چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را باز کنیم؟
چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را باز کنیم ، 4 روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب، 10 روش تضمینی رفع گرفتگی لوله های فاضلاب

گرفتگی لوله فاضلاب برای هر خانه ای اتفاق می افتد و بیشتر مردم یا از مواد شیمیایی استفاده می کنند یا با شرکت لوله بازکنی تماس می گیرند. اما راه حل های خانگی زیادی وجود دارد که می توانید ابتدا آنها را امتحان کنید و هیچ یک از آنها روش های پیچیده ای نیستند. قبل از تماس با سرویسکار از روش های آموزش داده شده برای باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده نمایید ببینید میتوانید گرفتگی لوله فاضلاب را باز کنید.

بهترین روش های رفع گرفتگی لوله های فاضلاب

۱. با یک آویز لباس، فنر دستی بسازید!

روش اول رفع گرفتگی لوله فاضلاب

یک آویز لباس را صاف کنید و نوک آن را به کمک انبردست به شکل ۹۰ درجه خم کنید. مطمئن شوید که اندازه قلاب کوچک است و میتواند از توری آشغالگیر رد شود. قلاب را درون لوله فشار دهید و سپس به بالا بکشید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا مواد زائد مثل مو، چربی، لجن و … را شبیه به ماهیگیری بالا بکشید و راه آب لوله را باز کنید.

 • اگر قلاب از توری رد نشد، با استفاده از آچار و پیچ گوشی آن را باز کنید.
 • سعی کنید مواد زائد را به سمت داخل فشار ندهید، هدف این است که آنها را بیرون بکشید.
 • برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب سینک های دو لگنه، بهتر است این کار را برای هر دو لگن انجام دهید.
روش دوم رفع گرفتگی لوله فاضلاب

۲. با استفاده از یک جاروبرقی تر و خشک، عامل انسداد لوله را از بین ببرید.

جاروبرقی را روی حالت تر قرار دهید تا هنگام مکش مایعات، به آن نرسد و آن را بر روی بالاترین قدرت مکش تنظیم نمایید. حالا شیلنگ جاروبرقی را وارد لوله کنید و اشیا و مواد زائدی که سبب مسدود شدن زانویی یا به اصطلاح شترگلو شده را تخلیه کنید. اگر این روش کار نکرد احتمال اینکه شیلنگ به گرفتگی لوله فاضلاب برخورد نکرده باشد وجود دارد. در صورت اینکه مجددا دستگاه گرفتگی را باز نکرد باید از یک مکنده قوی تر استفاده نمایید.

 • بهتر است اطراف لوله فاضلاب را با یک کیسه پلاستیکی یا وسیله ای دیگر به خوبی بپوشانید تا هنگام مکش درزی نداشته باشد. وجود درز هنگام مکش میتواند همه جا را کثیف کند.
 • اگر گرفتگی در سینک ظرفشویی یا شبیه به آن است بهتر است سیفون را باز کنید و شیلنگ جاروبرقی را مستقیما درون لوله تخلیه فاضلاب قرار دهید.
روش سوم رفع گرفتگی لوله فاضلاب

۳. گرفتگی سینک یا لوله فاضلاب را با تلمبه لوله بازکن رفع کنید.

یک تلمبه را روی دهانه لوله قرار دهید و کمی فشار دهید تا خلأ ایجاد شود. هنگامی که چند بار به آرامی تلمبه را بالا و پایین کردید، زمان فشار به سمت پایین، بیشترین قدرت خود را وارد کنید. تا زمانی این کار را انجام دهید که مطمئن شوید آب فاضلاب در جریان است یا اینکه عامل انسداد رفع شده است.

 • اگر از محلول های شیمیایی به ویژه اسید استفاده کردید، به هیچ عنوان از این روش استفاده نکنید. چون خطر پاشیدن مواد شیمیایی روی پوست شما وجود دارد.
 • هنگام بالا و پایین کردن تلمبه، به آن زاویه ندهید، بصورت صاف و قائم بالا و پایین کنید.
 • پس از اینکه ۴ تا ۵ بار این کار را انجام دادید، تلمبه را بردارید. بررسی کنید که نتیجه بخش بوده یا خیر. اگر مشکل رفع شده بود، درون لوله آب بریزید، در غیر این صورت این روش را باز تکرار نمایید.

باز کردن لوله فاضلاب با استفاده از پاک کننده های خانگی

رفع گرفتگی لوله فاضلاب با استفاده از پاک کننده های خانگی

۴. لوله را با مخلوط جوش شیرین و سرکه بشویید.

با ریختن مقداری آب جوش درون لوله شروع کنید. حالا ۱ فنجان آب جوش (۲۴۰ میلی لیتر) با ۱ فنجان سرکه (۲۴۰ میلی لیتر) را در یک فنجان اندازه گیری مخلوط کنید. ۱⁄۲ فنجان جوش شیرین (۱۲۰ میلی لیتر) را درون لوله بریزید و سپس مخلوط آب و سرکه را روی آن بریزید. پس از اینکار، محلول باید با حباب بالا بیاید. اجازه دهید مخلوط حداقل ۱ ساعت درون لوله فاضلاب بماند.

 • بعد از ۱ ساعت، آب گرم را باز کنید و اجازه دهید ۳۰ ثانیه تا ۱ دقیقه درون لوله بریزد.
 • از این روش میتوانید برای انواع لوله سینک، آشپزخانه، توالت و حمام استفاده نمایید.
 • اگر این روش کار نکرد، احتمالا گرفتگی لوله فاضلاب خیلی شدید است و باید از روش های دیگری استفاده نمایید یا با شرکت لوله بازکنی شبانه روزی تماس بگیرید.
روش چهارم رفع گرفتگی لوله فاضلاب

۵. مخلوط نمک، جوش شیرین و آب گرم را درون لوله بریزید.

۱/۲ فنجان (۶۴ گرم) نمک معمولی سفره را درون یک فنجان معمولی بریزید و آن را با ۱/۲ فنجان (۶۴ گرم) جوش شیرین مخلوط کنید. حالا مخلوط مواد را درون لوله بریزید و ۱۰ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید. این واکنش شیمیایی باید بدترین نوع گرفتگی لوله فاضلاب را هم از بین ببرد.

 • با استفاده از آب گرم یا جوش لوله تخلیه فاضلاب را بشویید.
 • از این روش میتوانید برای اکثر گرفتگی ها در انواع لوله ها استفاده نمایید.
روش پنجم رفع گرفتگی لوله فاضلاب

۶. هنگام گرفتگی فاضلاب میتوانید مواد شوینده مایع و آب گرم را داخل توالت بریزید.

۱⁄۴ فنجان (۵۹ میلی لیتر) از هر مایع شوینده را درون توالت بریزید. باید به سرعت پایین برود، چون از آب سنگین تر و غلیظ تر است. بگذارید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بماند. حالا یک ظرف را با آب داغ پر کنید و به آرامی درون چاه دستشویی بریزید.

 • مراقب باشید کاسه توالت با آب داغ سر ریز نشود.
 • این کار میتواند برای گرفتگی توالت فرنگی و ایرانی موثر باشد.
روش ششم رفع گرفتگی لوله فاضلاب

لوله بازکنی فاضلاب با استفاده از فنر دستی

۷. یک فنر دستی لوله بازکنی خریداری نمایید.

فنرهای چاه بازکنی، کابل های فولادی طولانی و انعطاف پذیر هستند که به شکل قرقره پیچیده می شوند که به یک دسته متصل هستند. میتوانید این ابزار را تا طول ۳۰ متر تهیه نمایید. اگر چه مدل های ۱۰ متری آنها برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب منزل بسیار ایده آل هستند.

 • فنرهای دستی را میتوانید از ابزار فروشی ها خرید کنید.
روش هفتم رفع گرفتگی لوله فاضلاب

۸. سیفون متصل به سینک را جدا کنید.

سیفون ها در اصل تله هایی به شکل U هستند که لوله های فاضلاب را به خطوط لوله کشی استاندارد متصل می کنند. اگر تله پلاستیکی PVC دارید، احتمالاً توسط یک کوپلینگ استوانه ای محکم نگه داشته می شود، که می توان با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه های ساعت با دست، آن را باز کرد. اگر سیفون شما با استفاده از مهره به هم متصل شده میتوانید آنها را با آچار یا دست باز کنید. قبل از جدا کردن سیفون، زیر آن یک سطل قرار دهید تا آب داخل اتصالات را درون سطل خالی کنید. پس از آنها بررسی کنید که آیا گرفتگی داخل سیفون است یا خیر.

 • قسمتی که به لوله تخلیه روی دیوار متصل شده را باز کنید و آن را بررسی کنید که گرفتگی آن جا رخ داده یا خیر.
روش هشتم رفع گرفتگی لوله فاضلاب

۹. کور کن سینک را باز کنید.

سوراخ سر ریز دقیقا در بالای سینک روشویی قرار دارد که بعضی از آنها با استفاده از کور کن بسته هستند. این بخش یا با استفاده از پیچ بسته شده یا بدون پیچ با مهره بر روی سینک نصب شده است.

 • سوراخ بالای سینک روشویی برای جلوگیری از سر ریز شدن آب یا فاضلاب هنگام گرفتگی لوله فاضلاب تعبیه شده است.
روش نهم رفع گرفتگی لوله فاضلاب

۱۰. فنر دستی را درون لوله تخلیه فاضلاب یا درون بخش لوله سرریز سینک قرار دهید.

حدودا ۴۶ سانتی متر فنر برای سینک و ۷۶ سانتی متر برای لوله سر ریز روشویی یا وان حمام نیاز است. پس از وارد کردن فنر لوله بازکنی، باید احساس کنید یا مطمئن شوید که فنر به گرفتگی برخورد کرده است. حالا دسته را در جهت عقربه های ساعت یا برعکس بچرخانید.

 • فنر را به داخل لوله هل دهید تا به گرفتگی بچسبد سپس به سرعت فنر را بچرخانید.
 • پس از باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب، کور کن سینک یا وان حمام و غیره را یر جای قبلی خود ببندید.

اگر با ۱۰ روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب مشکل حل نشد چه کنیم؟

گاهی اوقات گرفتگی آنقدر شدید و پیچیده است که امکان باز کردن آن با استفاده از روش های خانگی رفع گرفتگی لوله فاضلاب وجود ندارد. در چنین شرایطی معمولا باید با یک فرد متخصص یا شرکت لوله بازکنی تماس بگیرید.

شرکت خدماتینو فعال در زمینه لوله بازکنی، تخلیه چاه، رفع بوی بد فاضلاب و در آوردن اشیا از چاه توالت و خدمات بیشمار دیگر می باشد که بیش از ۱۵ سال سابقه واقعی دارد. این شرکت هر نوع گرفتگی سخت و پیچیده ای را، حتی اگر سیمان، چسب و … باشد به راحتی با استفاده از دستگاه های حرفه ای باز می کند.

شرکت خدماتینو سراسر شهر تهران را تحت پوشش خدمات لوله بازکنی قرار داده تا هر کس از هر جای تهران نیاز به رفع گرفتگی لوله فاضلاب داشت بدون دغدغه بتواند بصورت شبانه روزی و بدون تعطیلی حتی در مناسب ها و روزهای تعطیل رسمی از خدمات این شرکت استفاده نماید. سرویسکاران حرفه ای خدماتینو به شما عزیزان قول میدهند بدون کثیف کاری و ۱۰۰% تضمینی لوله فاضلاب منزلتان را باز کنند.

برخی از ویژگی های شرکت خدماتینو:

 • ۲۴ ساعته بدون تعطیلی
 • استفاده از در شرایط کرونایی
 • باز کردن ۱۰۰% تضمینی گرفتگی لوله ها
 • سرویسکاران بدون سوء پیشینه
 • انجام کار با حداقل کثیف کاری
 • استفاده از دستگاه های جدید لوله بازکنی
 • انجام کار بصورت فوری و سریع
 • اعزام سرویسکار از نزدیکترین محل به شما

چرا لوله های فاضلاب می گیرد؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود لوله های فاضلاب مسدود شوند. معمولا دلایل اصلی عبارتند از مو، پرز، چربی، کم بودن شیب لوله، ریخته شدن مصالح ساختمانی درون لوله ها، افتادن اشیا، دستمال کاغذی و …

آیا خودمان میتوانید گرفتگی لوله را رفع کنیم؟

بله اما مشروط به اینکه گرفتگی لوله چیز ساده و سطحی باشد. اگر شدت گرفتگی زیاد باشد با روش هایی که در سایت آموزش داده ایم نمی توانید گرفتگی را باز کنید. در این صورت بهترین روش برای رفع گرفتگی، استفاده از خدمات لوله بازکنی با فنر برقی یا تراکم هوا می باشد.

باز کردن لوله با فنر کثیف کاری دارد؟

خیر، در حال حاضر سرویسکاران خدماتینو از دستگاه های جدید با نام “ژنراتور” استفاده می کنند و هیچگونه ضربه خاصی نمیزند به همین دلیل فاضلاب به اطراف پاشیده نمی شود. در نتیجه لوله بازکنی با فنر برقی در این شرکت با حداقل کثیف کاری صورت می گیرد.

4.9/5 - (17 امتیاز)
28 پاسخ
 1. زیبا نسیم دل

  سلام خیلی ممنون از راهکارهای خوبتون
  *****رین تو یه رپورتاژ نوشته بود اگر مایع ظرفشویی رو با آب جوش هم قاطی کنیم میشه ازش به عنوان یک محلول استفاده کرد، خواستم بدونم آیا درسته این موضوع؟

 2. اسحاق

  سلام وقت بخیر.
  کفشور فاضلاب کف آشپزخانه وقتی ظرفشویی آب بازه توش میزنه بالا چند بار لوله باز کن و همه کارارو تست کردم جواب نداده. تازه متوجه شدم حمام طبقه بالا هم که آبش بازه کف آشپزخونه آب میزنه بالا بازم. همیشه هم وقتی آب میده بالا مقدار زیادی کارتن و شن و اینچیزا میاره بالا. چکارش کنم؟

  1. خدماتینو

   سلام
   اگه دفعات فنر زنی زیاد بوده و نتیجه ای نداشته راه چاره تعویض لوله فاضلاب قسمتی است که مشکل داره.

 3. سیروس

  سلام وقت بخیر
  کف شور آشپزخونه وقتی از سینک استفاده می‌کنیم بالا میزد از محلول لوله باز کن استفاده کردم بعد شلنگ رو زدم داخل لوله شلنگ گیر کرده چیکار باید کرد؟

 4. زهرا

  سلام.‌چاه دستشویی ما گرفته.‌لوله بازکن و چنته هم ریخیم. با اب گرم هم امتحان کردیم فایده نداشت. ما بالاترین طبقه ساختمان هستیم. به نظرتون چکار کنیم؟

  1. خدماتینو

   سلام
   اگه منظورتون اینه بدون اینکه خودتون آبی داخل لوله بریزید لوله آشپزخانه بالا میزنه این گرفتگی مربوط به لوله اصلی میشه و باید لوله رو فنر بزنید مشکل برطرف میشه.

   1. ایلین

    سلام خسته نباشید اب سینک طرفشویی اب تخلیه رو پس میزنه راهکارش چیه ممنون میشم بگید

    1. خدماتینو

     سلام
     چند تا از روش هایی که آموزش دادیم رو استفاده کنید اگه مشکلتون رفع نشد باید با لوله بازکن تماس بگیرید تا با استفاده از فنر برقی لوله رو باز کنن.

  1. خدماتینو

   سلام
   اگه چیزی از فنر بیرون نمونده باید خراب کنید و لوله رو بشکافید تا فنر رو بیرون بکشید

 5. سرداری

  سلام سال نو مبارک ، ممنون از آموزشهای خوبتون
  چاه فاضلاب آشپزخانه رو با جوش شیرین، سرکه ، نمک و….. امتحان کردیم باز نشد
  پیشنهاد چیست. ؟؟
  اتصالات سینک تا خروجی رو همه رو بررسی کردیم مشکلی نیست
  زمانی آب رو باز میکنم هنوز به سینک نرسیده، چاه آشپزخانه آب بیرون میاد
  باید چکار کنم ؟؟؟

  1. خدماتینو

   سلام
   سال نو شما هم مبارک
   احتمالا ابتدای لوله داخل دیوار گرفتگی داره.
   یه لوله بازکن بیارید فنر برقی بزنه.

 6. عرفان

  لوله فلزی آب گرم منزل جرم گرفته و باز نمیشه به طوری که توی حمام آب گرم یه زره میاد چطور این لوله باز میشه

  1. خدماتینو

   سلام
   لوله اب کار ما نیست و فقط لوله فاضلاب کار میکنیم
   با تاسیساتی ها تماس بگیرید

 7. علیزاده

  سلام وقت بخیر یه گوسفندوسر بریدیم وتوفاله ی شکمش را به توالت خالی کردیم حالا فاضلاب گرفته شده هر کارش میکنم باز نمیشه حالا چه کار کنم

 8. لیلا

  سلام وقتتون بخیر
  توی لوله ی فاضلاب سینک ظرفشوییم شلنگ اب زدم برای رفع گرفتگی گیر کرده حالا چجوری میتونم درش بیارم ایا فنر زدن کمک میکنه

  1. خدماتینو

   درود بر شما
   اگر حداقل نیم متر از شلنگ بیرون هست میشه کاریش کرد و حتما باید با لوله بازکن تماس بگیرید.
   در غیر اینصورت اگر سر شلنگ بیرونه یا اصلا دیده نمیشه تنها راه تخریب و شکافتن و لوله و در آوردن شلنگ هست.
   فنر زدن هیچکاری نمیکنه و اگر شلنگ رو خارج نکنید اذیت میکنه و گرفتگی مکرر و زود به زود اتفاق می افته

 9. Rasoul

  سلام وقت بخیر.
  توی لدله پولیکا فاضلاب حیاط له سمت بیرون از خونه یه توپ گیر کرده . چطور میتونم اون توپ رو خارج یا متلاشی کنم ک خودش خارج بشه. ؟

  1. خدماتینو

   سلام
   فقط زمانی که تو شترگلو باشه میشه خارجش کرد در غیر اینصورت فنر زنید اگر جواب داد که هیچ اگر نه میتونید تراکم هوا هم استفاده کنید اگر اون هم جواب نداد تنها راهتون تخریب و شکافتن لوله هست.

 10. عبدالله عبادی

  سایتتون واقعا خیلی خوبه مخصوصا آموزش های رفع گرفتگی لوله فاضلاب که رایگان توضیح دادید چیکار کنیم. خدا خیرتون بده

 11. حدیث

  مثل همیشه عالی من خیلی از مطالب سایتتون رو خوندم. روش هایی که توضیح دادید میتونه خیلی کمک کنه تا مسیر راه آب رو باز کنیم.

 12. mostafa

  خیلی قشنگ توضیح دادید ممنون که این روش ها رو برای باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب گذاشتید

یک دیدگاه بگذارید

تماس با شرکت خدماتینو

۰۹۱۹۸۷۷۵۲۴۰

۰۹۱۹۸۷۷۵۲۴۰

خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه تهران با رعایت بهداشت | ۲۴ ساعته بدون تعطیلی
+