گرفتگی چاه توالت – 10 روش آسان رفع گرفتگی توالت ایرانی

خدماتینو > وبلاگ > گرفتگی چاه توالت – 10 روش آسان رفع گرفتگی توالت ایرانی
گرفتگی چاه توالت ، گرفتگی توالت ایرانی ، رفع گرفتگی توالت

گرفتگی چاه توالت ایرانی با مدفوع ، دستمال کاغذی ، نوار بهداشتی و مو به آسانی قابل رفع است. برای باز کردن چاه دستشویی در اینجا ۱۰ روش فوری آموزش داده ایم.

قطعا گرفتگی دستشویی ایرانی زمانی که شما میخواهید از سرویس بهداشتی استفاده کنید وضعیت ایده آلی نیست و دقیقا بعد از تمام شدن کارتان با یک چاه دستشویی گرفته شده مواجه می شوید که هر لحظه امکان دارد همه جا را کثیف کند.

از همه بدتر بوی بد فاضلابی است که از طریق آب چاه توالت بالا زده، مخصوصا وقتی مهمان دارید، میتواند بسیار آزار دهنده باشد!

خوشبختانه رفع گرفتگی توالت ایرانی اصلا کار سختی نیست و در اینجا تمام راه های باز کردن چاه توالت را آموزش داده ایم تا به سادگی و خیلی سریع در آرامش بتوانید آن را باز کنید و اصلا نگران چیزی نباشید.

اگر توالت شما فرنگی است، برای باز کردن آن میتوانید به مطلب 10 روش رفع گرفتگی توالت فرنگی مراجعه نمایید.

علت گرفتگی چاه توالت ایرانی

قبل از هر چیز باید بدانید که گرفتگی توالت ایرانی به چه علتی رخ داده است.

معمولا تمام چاه های توالت به یک شکل دچار گرفتگی می شوند، البته مشروط بر اینکه دلیل اصلی مسدود شدن لوله سیمان، افتادن اشیا و مواردی شبیه به اینها نباشد.

به طور کلی دلایل گرفتگی چاه توالت عبارتند از:

 • موی بلند
 • رسوب
 • چربی
 • مدفوع
 • دستمال کاغذی
 • نوار بهداشتی
 • پلاستیک
 • اشیا
 • مصالح ساختمانی مثل قیر، سیمان، دوغاب و …

در بسیاری از موارد که مشتریان نمی دانند برای باز شدن چاه دستشویی چه باید کرد و به ما مراجعه می کنند، دلیل اصلی مشکلشان افتادن اهرم شیر آب داخل توالت، مدفوع، رسوب، دستمال کاغذی و در برخی موارد سیمان می باشد.

گرفتگی ها بسیار مختلف است و دلیل آن تعیین کننده این است که کدام قسمت دچار مشکل شده است. گاهی اوقات سیفون توالت ایرانی میگیرد و آب چاه بالا می زند و برخی مواقع هم جلوتر از سیفون دچار مشکل می شود. اینکه در کدام قسمت گرفتگی ایجاد شده اصلا مهم نیست چون با روش های لوله بازکنی که در ادامه گفته شده میتوانید آن را باز کنید.

سه دلیل اصلی که بیشتر باعث گرفتگی دستشویی می شوند در ادامه توضیح داده شده اند و همچنین روش هایی که میتوان اقدام به باز کردن آنها کرد نیز آموزش داده خواهد شد.

فیلم نمونه ای از باز کردن گرفتگی چاه توالت ایرانی با دستگاه فنر برقی بدون کثیف کاری و کاملا تضمینی توسط سرویسکاران شرکت خدماتینو

گرفتگی توالت ایرانی با مدفوع

گرفتگی توالت با مدفوع میتواند بدون نشانه های قبلی و یکباره اتفاق بیفتد.

یعنی زمانی که شما در یک روز عادی در حال استفاده از سرویس بهداشتی هستید، پس از تمام شدن کارتان می ببینید به جای پایین رفتن فاضلاب دستشویی، آب چاه در حالا بالا آمدن است.

شاید این صحنه شما را نگران کند چون امکان دارد همه جا کثیف شود و علاوه بر این نمیدانید که چطور سریعا مشکل را حل کنید و به همین دلیل شاید در اینترنت به دنبال جواب سوال چگونه چاه دستشویی را باز کنیم باشید.

بهترین روش برای رفع گرفتگی توالت ایرانی با مدفوع استفاده از تلمبه، قلاب،مایع شوینده و آب گرم می باشد که در ادامه کامل توضیح خواهیم داد که چطور از این راه حل ها استفاده نمایید.

مدفوع زمانی باعث مسدود شدن لوله می شود که سیفون رسوب گرفته باشد و یا قطر لوله کم شده باشد.

در این شرایط زمانی که مدفوع در حال تخلیه شدن از لوله می باشد، به رسوب سیفون گیر می کند و یا قطر باقی مانده لوله را میگیرد و به این صورت باعث مسدود شدن لوله فاضلاب می گردد.

گرفتگی توالت ایرانی با دستمال کاغذی

این گرفتگی کمی به دلیل سهل انگاری رخ می دهد.

شاید بگویید چطور؟

خیلی از مردم دستمال ها را مچاله میکنند و چندین دستمال را با هم پس از استفاده داخل چاه توالت می رسند. همین مورد سبب گرفتگی توالت با دستمال کاغذی می شود.

معمولا پس از ریختن دستمال ها، مقداری از آنها درون سیفون گیر می کنند یا به رسوب و جرم دیواره لوله میچسبند و پس از مدتی باعث رسوب گرفتگی شدید و نهایتا کم شدن قطر لوله یا مسدود شدن کامل آن می شوند.

برای باز کردن چاه توالت که با دستمال کاغذی گرفته میتوان از چند روشی که در ادامه توضیح می دهیم استفاده کنید. به عنوان مثال تلمبه، قلاب، فنر دستی و آب گرم بهترین روش ها برای گرفتگی چاه توالت با دستمال کاغذی می باشند.

نکنه مهم که حتما باید متذکر شویم این است که، به هیچ عنوان دستمال کاغذی های مچاله شده را با هم درون دستشویی نریزید و حداقل پس از ریختن آنها سیفون را چند بار بکشید تا کامل رد شوند و باعث گرفتگی نگردند.

اینکار باعث می شود تا دستمال هایی که به لوله چسبیده یا درون سیفون مانده کنده شده و از لوله حارج شوند.

گرفتگی توالت ایرانی با مدفوع ، رفع گرفتگی توالت ایرانی با فنر برقی

گرفتگی توالت با مو

خیلی از مردم موقع اصلاح صورت و بعضا زمانی که موهای خود را اصلاح می کنند، تمام موها را درون لوله توالت میرسند و فکر می کنند با ریختن آب و یا کشیدن سیفون تمام آنها از بین میروند.

برخی دیگر هم که توالت آنها با حمام مشترک است، پس از اصلاح تمام موها را درون لوله ها میریزند با این تفاوت که در سرویس های مشترک با حمام موی بلند هم درون لوله ریخته می شود که این مسئله مشکل را بدتر می کند.

موهای ریخته شده به مرور زمان رسوب میگیرند و درون لوله ته نشین می شوند و پس از مدتی با کم شدن قطر لوله توسط رسوب و مو، باعث گرفتگی توالت ایرانی می گردند.

بهترین روش برای از بین بردن موها و رفع گرفتگی چاه توالت ایرانی، استفاده از فنر برقی است تا لوله کاملا پاکسازی شود.

چاه دستشویی گرفته چیکار کنم، با اسید باز میشه؟!

اصلا نباید از اسیدهای لوله بازکن استفاده کنید نه برای توالت های ایرانی و نه فرنگی!

اسیدهایی که در بازار موجود هستند، همگی قوی می باشند و امکان دارد اتصالات لوله از جمله چسب های نشت گیری را از بین ببرند و لوله های را با نشتی مواجه نمایند.

علاوه بر این اسیدها خطراتی از قبیل موارد زیر دارند که توصیه می کنیم برای حفظ جان خودتان هم که شده از آنها استفاده ننمایید:

 • خطر سوختگی پوست، چشم و بینی
 • انتشار گازهای سمی و خطرناک برای انسان به ویژه کودکان و سالمندان
 • امکان از بین بردن اتصالات لوله
 • امکان سوراخ کردن لوله های چدنی

اگر برای باز کردن لوله فاضلاب دستشویی میخواهید از محلول استفاده نمایید، پیشنهاد می کنیم از راه حل های رفع گرفتگی توالت به روش خانگی استفاده نمایید که در ادامه آموزش داده شده است.

گرفتگی چاه توالت ایرانی و رفع گرفتگی با 10 روش فوری

۱۰ روش آسان و فوری رفع گرفتگی چاه توالت ایرانی

پس از توضیحات کامل در مورد گرفتگی توالت با مدفوع ، گرفتگی توالت با با دستمال کاغذی و … نوبت به آموزش ۱۰ روش آسان و فوری رفع گرفتگی چاه توالت ایرانی رسید.

در این بخش تمامی آموزش هایی که با استفاده از آنها میتوانید در خانه دستشویی گرفته شده را باز کنید توضیح داده شده است. اگر با تمامی روش ها نتوانستید گرفتگی را باز کنید، به این معنی است که گرفتگی بسیار شدید است و باید از خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه استفاده نمایید.

۱. ریختن آب گرم داخل لوله

رفع گرفتگی توالت با آب گرم

اولین و بهترین روش برای باز کردن چاه توالت ریختن آب گرم داخل لوله سرویس بهداشتی می باشد.

برای اینکار ابتدا یک سطل نسبتا بزرگ آماده کنید و تمام آن را از آب گرم پر کنید. توجه داشته باشید که آب جوش نباشد، چون ریختن آب جوش درون توالت ایرانی امکان شکستن و یا ترک برداشتن کاسه را به همراه دارد.

پس از آماده کردن سطل آب گرم، اگر آب چاه بالا نزده بهتر است آب گرم را با فشار داخل لوله بریزید. به این صورت که سطل را از ارتفاع ۳۰ الی۵۰ سانتی متری خالی کنید.

اینکار را باید حداقل دو بار انجام بدید تا نتیجه آن را ببینید. اگر نتیجه ای نداشت بهتر است به سراغ روش بعدی بروید.

۲. مایع شوینده و آب گرم

رفع گرفتگی توالت با مایع شوینده و آب گرم

مایع شوینده هر نوع مایعی میتواند باشد حتی مایع لباسشویی یا ظرفشویی!

استفاده از مایع برای باز کردن لوله توالت به این دلیل است که لوله لیز شود و سبب رد شدن عامل انسداد از لوله گردد.

برای انجام این روش ابتدا مقداری مایع شوینده درون لوله بریزید و چند دقیقه ای صبر کنید. سپس مقداری آب گرم روی آن بریزید و دوباره چند دقیقه ای صبر کنید تا نتیجه را مشاهده نمایید.

به احتمال زیاد اگر گرفتگی عادی و سخت نباشد، به راحتی باید باز شود.

۳. جوش شیرین و نمک

رفع گرفتگی توالت با جوش شیرین و نمک

وقتی چاه دستشویی میگیرد یکی از بهترین روش ها استفاده از جوش شیرین و نمک است.

این دو ماده قدرت بالایی در چربی زدایی و از بین بردن فاضلاب دارند و به همین دلیل است که اغلب گرفتگی ها را باز می کنند.

برای استفاده از این راه حل شما نیاز به نصف استکان جوش شیرین و نصف استکان نمک دارید تا آنها را با هم ترکیب کنید و داخل لوله دستشویی بریزید.

پس از ریختن آنها، یک ساعت الی دو ساعت صبر کنید و سپس داخل لوله آب بریزید تا مطمئن شوید گرفتگی باز شده یا نه!

۴. جوش شیرین و سرکه

رفع گرفتگی توالت با جوش شیرین و سرکه

گرفتگی چاه توالت را به راحتی میتوانید با جوش شیرین و سرکه که یک محلول خانگی بسیار قوی است باز کنید.

اگر چاه توالت گرفته و آب چاه بالا زده میتوانید نصف استکان جوش شیرین را درون لوله بریزید و روی آن یک الی دو لیوان سرکه بریزید.

اگر آب بالا آمد و کف کرد اصلا نگران نباشید به دلیل ترکیب این دو ماده می باشد که یک واکنش شیمیایی رخ داده و اصلا خطری ندارد و به لوله هم آسیبی نمیرساند.

اگر آب چاه هم بالا نزده باشد میتوانید همان مقدار جوش شیرین و سرکه بریزید و پس از یک ساعت با ریختن آب توالت را بشویید تا مطمئن شوید گرفتگی رفع شده یا خیر.

۵. جوش شیرین، سرکه و نوشابه

رفع گرفتگی توالت با جوش شیرین و سرکه و نوشابه

اگر روش های قبلی عمل نکرد و حالا نمی دانید که برای باز شدن چاه دستشویی چه باید کرد میتوانید از این روش استفاده کنید. گرفتگی چاه توالت ایرانی به احتمال زیاد با این راه حل رفع خواهد شد.

ابتدا مواد زیر را آماده کنید:

 • نصف استکان جوش شیرین
 • دو لیوان سرکه
 • یک بطری نوشابه

حالا نوشابه رو داخل لوله بریزید بعد جوش شیرین و بعد از آن سرکه را درون لوله خالی کنید. با ریختن این سه ماده، واکنش شیمیایی رخ می دهد که امکان دارد آب کمی بالا بیاید، در این شرایط اصلا نگران نباشید.

پس از گذشت یک الی دو ساعت، داخل توالت آب بریزید تا ببینید گرفتگی رفع شده یا نه.

۶. تلمبه لاستیکی مناسب توالت ایرانی

رفع گرفتگی توالت ایرانی با تلمبه

تلمبه دستشویی با دیگر تلمبه ها از نظر ساختار و ظاهر کمی متفاوت است. تلمبه دستشویی مناسب برای لوله توالت ساخته شده تا کارایی بهتری داشته باشد.

قسمت لاستیکی تلمبه ای که در مورد آن صحبت می کنیم همانند تصویر است تا فشار بیشتری را وارد نماید و گرفتگی راحت تر باز شود.

اگر گرفتگی چاه توالت با مدفوع یا دستمال کاغذی باشد با این ابزار به سادگی باز خواهد شد، البته باز هم مشروط به اینکه مسدود شدن لوله سخت و شدید نباشد.

برای انجام تلمبه زنی ابتدا تلمبه را روی لوله قرار دهید و اگر آبی داخل کاسه نیست، مقداری آب روی آن بریزید تا تلمبه بهتر عمل نماید. سپس چندین بار آن را بالا و پایین کنید.

پس از دقایقی به احتمال زیاد لوله باز خواهد شد.

۷. قلاب دست ساز با آویز لباس

رفع گرفتگی توالت با قلاب آویز لباس

اگر به دنبال جواب چگونه چاه دستشویی را باز کنیم هستید میتوانید از روش قلاب استفاده نمایید.

این قلاب را باید خودتان با استفاده از آویز لباس درست کنید. به این صورت که یک آویز لباس آماده کنید و تمام خمیدگی های آن را صاف نمایید و فقط سر آویز را شبیه به قلاب درست کنید.

سپس آن را وارد لوله کنید و لجن و آشغال هایی که در سیفون جمع شده و باعث مسدود شدن توالت شده اند را بیرون بکشید. در آخر مقداری آب بریزید تا همه چیز شسته شود.

۸. جاروبرقی تر و خشک

رفع گرفتگی توالت با جاروبرقی تر و خشک

اگر در خانه جاروبرقی تر و خشک دارید میتوانید به وسیله آن به سادگی مثل آب خورد هر نوع گرفتگی را باز کنید. البته اگر جاروبرقی شما قدرتمند باشد.

توجه داشته باشید که از جارو برقی های معمولی استفاده نکنید و حتما از نوع تر و خشک آن باشد.

برای انجام کار، تنظیمات را بر روی تر قرار دهید و خرطومی جاروبرقی را وارد لوله کنید و دستگاه را روشن نمایید. دستگاه با مکش خود هر چیزی که گیر کرده باشد را بالا می کشد و راه آب باز خواهد شد.

۹. فنر دستی

رفع گرفتگی توالت با فنر دستی

اگر در خانه فنر دستی دارید، این روش برای گرفتگی چاه توالت با مدفوع، دستمال کاغذی و رسوب کم پیشنهاد می شود.

فنرهای دستی همانند نوع برقی آنها متراژ مختلفی دارند. برای باز کردن فاضلاب گرفته شده، باید فنر را تا جایی که به گرفتگی برخورد کند وارد دستشویی نمایید.

سپس فنرها به سمت عقربه های ساعت یا برعکس آن بچرخانید. با اینکار گرفتگی خرد می شود و از بین خواهد رفت.

اگر توالت باز نشد، به این معنی است که نیاز به فنر برقی دارد.

۱۰. فنر برقی

رفع گرفتگی توالت با فنر برقی

فنرهای برقی بهترین دستگاه و بهترین روش برای لوله بازکنی توالت می باشند. چون میتوانند هر نوع گرفتگی چاه توالت ایرانی را باز کنند.

البته فنر برقی برای کاسه توالت فرنگی هم قابل استفاده است و هیچ آسیبی به آن نمیرساند.

در شرکت خدماتینو از دستگاه ژنراتور پایه دار کوچک اما بسیار قدرتمند در باز کردن گرفتگی های شدید با مدفوع، دستمال کاغذی، نوار بهداشتی و … استفاده می شود.

اگر شما هم در خانه فنر برقی دارید میتوانید گرفتگی توالت را باز کنید. برای استفاده از دستگاه باید ابتدا فنر را به داخل لوله ببرید و سپس دستگاه را روشن نمایید تا هر چه داخل آن باعث مسدود شدن شده را از بین ببرد.

اگر با ۱۰ روش رفع گرفتگی چاه توالت ایرانی موفق به باز کردن دستشویی نشدیم چه کار کنیم؟

اگر روش های گفته شده جواب نداد و نتیجه بخش نبود، به این معنی است که گرفتگی توالت شما بسیار شدید و سخت است.

این گرفتگی میتواند به دلیل کم شدن قطر لوله، فاضلاب و لجن، دستمال کاغذی، رسوب زیاد، سیمان، دوغاب و … باشد که نیاز به فنر برقی دارد تا یک فرد متخصص بتواند با تجربه و تخصص خود این گرفتی را تضمینی باز کند.

شرکت خدماتینو در سراسر تهران دارای سرویسکاران لوله بازکن متعدد می باشد که همگی دارای تجربه عالی در این زمینه هستند.

اگر دچار مشکل شده اید و میخواهید خیلی فوری مشکلتان حل شود میتوانید در هر کجای تهران که هستید با شماره موجود در سایت تماس بگیرید.

با تماس شما، نزدیکترین سرویسکار به محل اعزام خواهد شد تا سریعا در محل حاضر شود و کار خود را شروع نماید.

ما به شما قول میدهیم کاملا تضمینی و بدون کثیف کاری گرفتگی توالت شما را باز کنیم.

6 پاسخ
 1. رضا ندیمی

  سلام خدمات بسیار خوبی دارید و همچنین سایت شرکتتون واقعا جذاب هست و بی نظیر. بین تمام شرکت هایی که تا به امروز ازشون خدمات گرفتم شما حرف نداشتید. تشکر میکنم و امیدوارم همیشه موفق باشید.

 2. mehrzad

  خسته نباشید، روش هایی که توضیح دادید بسیار عالی هستن ولی اینبار که توالتمون گرفته نتونستم با هیچ کدوم از این روش های رفع گرفتگی توالت لوله رو باز کنم. تماس گرفتم یه لوله بازکن فرستادید واقعا خوش اخلاق و با تجربه بودن. خیلی سریع لوله رو باز کرد و واقعا هم بهداشت رو رعایت می کرد. تشکر میکنم از شرکت خدماتینو.

 3. امیرحسین مهدویان محتشم

  خیلی ممنون بابت راه حل های خوبتون ولی متاسفانه ما هرکار کردیم نتوانستیم با این روش ها چاه دستشویی را باز کنیم لطفا خدمات بیشتری در اختیارمان بگذارید…

یک دیدگاه بگذارید

مطالب اخیر

رفع گرفتگی لوله پشت بام ، رفع گرفتگی لوله ناودان پشت بام ، باز کردن لوله راه آب باران در پشت بام
باز کردن گرفتگی لوله پشت بام ، ناودان و راه آب باران
اردیبهشت 11, 1399
رفع گرفتگی لوله تراس و رفع گرفتگی لولهبالکن
رفع گرفتگی لوله تراس و بالکن – بدون تخریب و کثیف کاری
اردیبهشت 4, 1399
درآوردن طلا از چاه توالت ، افتادن طلا در چاه توالت ، افتادن انگشتر در توالت ، درآوردن انگشتر از چاه توالت
4 روش فوری درآوردن طلا از چاه توالت – انگشتر، گوشواره و زنجیر
فروردین 28, 1399
لوله بازکنی شبانه روزی ، لوله بازکنی شبانه روزی در تهران
لوله بازکنی شبانه روزی – بدون تعطیلی
فروردین 21, 1399
گرفتگی لوله فاضلاب لباسشویی، رفع گرفتگی لوله فاضلاب لباسشویی
بهترین روش های رفع گرفتگی لوله فاضلاب لباسشویی
فروردین 14, 1399
افتادن موبایل در چاه دستشویی ، در آوردن گوشی از توالت
افتادن موبایل در چاه دستشویی – 5 مرحله در آوردن گوشی از توالت
فروردین 7, 1399
چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را باز کنیم ، 4 روش رفع گرفتگی لوله فاضلاب
چگونه گرفتگی لوله فاضلاب را باز کنیم؟
فروردین 1, 1399
برای گرفتگی کفشور آشپزخانه چه کار کنیم؟ برای باز کردن گرفتگی لوله کف آشپزخانه میتوانید از 6 روشی که اینجا توضیح دادیم استفاده کنید
چطور گرفتگی کفشور آشپزخانه را به سادگی باز کنیم؟
اسفند 23, 1398
5 تکنیک آسان برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی شما
اسفند 16, 1398
گرفتگی لوله فاضلاب حیاط مشکلی جدی است که برای باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب حیاط باید از فنر برقی استفاده شود.
گرفتگی لوله فاضلاب حیاط – 3 روش ساده برای باز کردن
اسفند 1, 1398

لوله بازکنی شمال تهران

لوله بازکنی ولنجک
مهر 2, 1399
لوله بازکنی سعادت آباد
مرداد 31, 1399
لوله بازکنی تجریش
تیر 20, 1399
لوله بازکنی نیاوران
خرداد 2, 1399

لوله بازکنی غرب تهران

لوله بازکنی چیتگر
شهریور 27, 1399
لوله بازکنی بلوار فردوس
مرداد 23, 1399
لوله بازکنی ستارخان
مرداد 3, 1399
لوله بازکنی مرزداران – تضمینی و بدون کثیف کاری
اردیبهشت 20, 1399

لوله بازکنی شرق تهران

لوله بازکنی نارمک
شهریور 15, 1399
لوله بازکنی مجیدیه
مرداد 9, 1399
لوله بازکنی پیروزی
تیر 12, 1399
لوله بازکنی تهرانپارس
خرداد 16, 1399
تماس با شرکت خدماتینو

۰۹۱۹۲۶۰۴۳۱۳

۰۹۱۹۲۶۰۴۳۱۳

خدمات لوله بازکنی و تخلیه چاه تهران با رعایت بهداشتی | ۲۴ ساعته بدون تعطیلی
+